Council Committees

 

COUNTY OF NORTHERN LIGHTS EXTERNAL BOARDS

MEMBER & ALTERNATE

Grimshaw Regional Health Care Recruitment & Retention

 

Manning Physician Attraction and Retention Coalition

Yasinski and Anderson
Alternate:  Loogman
 
 
 
Ungarian
CAO Van Oort
 

DMI - Public Advisory Council (PAC)

Loogman, Alternate: Anderson

FCSS:  Town of Manning

Reese
Alternate: Ungarian
 

Grimshaw Gravels Aquifer Management

Anderson 

Long Lake Regional Waste Management Commission

Yasinski
Alternate: Loogman
 
Manning Co-op Seed Cleaning Plant
Kamieniecki
Alternate: Ungarian
 

Manning & District Handivan Committee

Reese

Manning Inter Municipal Development Plan

Kamieniecki and Ungarian

Mighty Peace Tourist Association

Anderson

Mighty Peace Watershed Alliance

 Reese, Alternate: Anderson

Mutual Aid High Level Region

Halabisky

Manning Municipal Library

 Ungarian
Alternate: Halabisky

 Manning Sports Centre Association

Ungarian

Alternate: Kamieniecki

North Peace Applied Research Association

Loogman
Alternate: Ungarian
 

North Peace Housing Foundation

Reese
Alternate: Yasinski
 

 Northwest Species at Risk Committee

Ungarian & Halabisky

Alternate: Reese

 Northern Transportation Advocacy Bureau

Anderson

Peace River Inter Municipal Development Plan Town

Anderson and Loogman

 Peace River Primary Care Consultation Team

Ungarian

Alternate: Anderson

 Peace River Regional Airport Committee

Anderson and CAO, Van Oort

 Peace River Recreation Facility Committee (Baytex Arena)

Loogman and Yasinski

Alternate: Anderson

 Peace River RCMP Advisory Committee

Loogman, Alternate: Yasinski

 Peace Regional Healthcare Attraction & Recruitment Committee

Anderson, Alternate: Yasinski

Peace Library System Board

Halabisky
Alternate: Ungarian
 

 Peace River Aboriginal Interagency

Anderson

Peace Regional Economic Development Alliance

Anderson
Alternate: Yasinski
 

VSI Service [1980] Ltd

Ungarian
Alternate: Loogman
 

Weberville Community Forest Association

Anderson

Alternate: Reese 

INTERNAL BOARDS

 

Agricultural Service Board

County of Northern Lights Council
County of Northern Lights Economic Development BoardAnderson, Alternate: Yasinski

County of Northern Lights Bursary Committee

Halabisky, Ungarian
Eleanor Miclette, Leonard VanOort
 

County Recreation Boards

North Rec/Keg River
Box 87
Keg River, AB  T0H 2G0

 

Northern Lights Rec Board
Box 873
Manning, AB  T0H 2M0

 

County South Rec Board
c/o Box 120
Dixonville, AB  T0H 1A0 

 

Halabisky

 

 

Kamieniecki
Alternate:Ungarian

 

Yasinski
Alternate: Loogman

Emergency Management Committee

 

Reese, Kamieniecki, Ungarian

Alternate: Anderson

Fire Services Advisory Committee

North: Kamieniecki and Ungarian
 
South: Anderson and Reese
 

Subdivision & Development Appeal Board

Les Short, Robert King,
Melvin Grimm, Brent Nordstrom,

 Regional Assessment Review Board

Brian Rollings (CNL Rep)

 

Menu